user comment tag cross image youtube-play hammer bullhorn word document pdf document mail sign-in sign-out

Möt en förtroendevald: Pelle Fredriksson

Foto: ME/Ryno Quantz

Hos ME finns drygt 60 förtroendevalda medlemmar som är engagerade i förbundsstyrelsen och i våra regionstyrelser och valberedningar. Här är en av dem!

Om medlemsföretaget Upplands Schakt

Pelle Fredriksson är verksamhetschef på Upplands Schakt, en ekonomisk förening som har funnits sedan 1971. I dag består föreningen av 77 medlemsföretag som tillsammans har cirka 250 maskinenheter. Upplands Schakt har varit medlemmar i Maskinentreprenörerna sedan 1983.

"Kontaktnätet är en av de största nyttorna med medlemskapet"

För ME:s räkning sitter Pelle i valberedningen och som ordförande i valberedningen för region 2. Han har varit förtroendevald i ME i ungefär 12 år.

Varför vill du engagera dig som förtroendevald i ME?

– Engagemanget som valberedare och deltagande på regelbundna möten medför att jag känner mig väldigt uppdaterad med vad ME gör, och vad som händer i branschen.

Vilka frågor tycker du är mest intressanta?

– Utbildning är intressant och även branschfrågor i stort.

Vad är det roligaste med ditt jobb?

– Att det är så pass varierande. Det händer olika saker hela tiden.

Hur tror du att man kan locka fler till branschen?

– Genom att få fram hur roligt det faktiskt är att köra grävmaskin. Även lyfta att det är ett omväxlande jobb.

Vad är den största nyttan för dig med ditt medlemskap i ME?

– Det är kontaktnätet och hjälpen jag kan få.

Vill du också engagera dig?

Läs om att vara förtroendevald på ME

Möt fler förtroendevalda

Hitta kontaktuppgifter till alla förtroendevalda

Publicerad 09 April 2025