Kontakt
Snart är det dags för regionstämma för region 2 i Eskilstuna. Välkommen att delta i viktiga beslut, nätverka, knyta nya kontakter och umgås. Sista anmälningsdag är den 2 februari.
Den årliga regionstämman hålls lördagen den 7 mars. Här får du möjlighet att ställa frågor, påverka viktiga beslut, träffa styrelsen och knyta värdefulla kontakter med andra medlemmar i branschen.
Här kan du läsa mer om vad det innebär att vara förtroendevald och hur en regionstämma går till.
Att delta på stämman och konferensen är kostnadsfritt och vi bjuder på lunch och fika. Exakt tid för stämman kommer uppdateras inom kort, men den äger rum under förmiddagen på lördagen.
Det går självklart bra att ta med en respektive.
Stefan, som har en juristutbildning i grunden, har lång och gedigen erfarenhet inom upphandling – de senaste 13 åren som egen konsult. Under denna tid har han stöttat en rad olika uppdragsgivare genom hela upphandlings- och inköpsprocessen. Han har även hållit seminarier och workshops inom området, bland annat för kunder som Almega, Swedavia och Stockholm Vatten och Avfall.
Som vår nya branschexpert kommer Stefan att informera om aktuella frågor inom branschområdet, där hans specialområde upphandling är ett viktigt inslag. Hur ska vi driva upphandlingsfrågor ur ett branschsperspektiv? Fundera gärna på om du har några frågor du vill ställa till honom!
Vill du kontakta Stefan kan du göra det här.
Lyssna på föreläsaren och entreprenören Karin Klefelt när hon fördjupar sig i ämnet kring att våga ta betalt. För många känns det obekvämt att prata om pengar – vi undviker gärna prisdiskussioner, erbjuder rabatter utan att kunden bett om det och går runt med känslan av att vi är ”dyrast i branschen”. Men är det verkligen så? Kan alla vara dyrast, och hur stor roll spelar priset i slutändan? På denna föreläsning får du konkreta tips och kunskap som du kan ta med dig till din egen verksamhet.
Välkommen på en guidad tur genom Munktellmuseets historia. Museets samling rymmer maskiner som speglar olika perioder – hela 200 år tillbaka i tiden. Du hittar allt från 1800-talets verktyg, träbearbetningsutrustning och ångmaskiner till mer moderna anläggningsmaskiner. Föremålen är renoverade, och många av dem fungerar fortfarande. På museet finns även möjlighet att se och höra motorer i drift, något som ofta uppskattas av besökare.
Läs mer om Munktellmuseet här.
På lördagskväll avnjuter vi en trevlig middag tillsammans på Munktellsmuseet.
Utöver stämma och intressanta aktiviteter så finns det självklart tid för att nätverka med både gamla och nya branschkollegor. Passa på att knyta värdefulla kontakter för framtida projekt och dela med dig av dina erfarenheter. Tillsammans utvecklar vi branschen!
Det kommer finnas möjlighet att delta på stämman digitalt. Om detta är aktuellt anger du det i anmälan. Stämman äger rum under förmiddagen på lördagen. Exakt tid kommer uppdateras inom kort.
Här laddas stämmohandlingarna upp 2-3 veckor innan regionstämman äger rum. Du som förtroendevald får också detta skickat till dig via mejl.
Vi kommer bo på Home Hotel Bolinder Munktell – ett stenkast från Munktellmuseet.
Pris i dubbelrum: 2 095 kr/person
Pris för enkelrum: 2 595 kr/person
Endast middag: 1 100 kr/person
(Priserna ovan är exklusive moms)
Är du endast med på stämma och föreläsning är detta kostnadsfritt. Det bjuds på lunch och fika.
Fakturan och bekräftelse kommer från Linnea Johansson på Global Travel. Har du frågor kan du kontakta Linnéa på mejladress linnea@globaltravel.nu.
Datum: Lördag 7 mars-söndag 8 mars
Plats: Home Hotel Bolinder Munktell, Eskilstuna
Anmäl dig senast: Måndag 2 februari
Vänta inte – platserna är begränsade. Vi ser fram emot att välkomna dig till en helg fylld av inspiration, insikter och nätverkande. Tillsammans bygger vi en starkare bransch!
Klicka här för mer information och anmälan